2007

 
 

Lasy Nadleśnictwa Zawadzkie wg regionizacji przyjętej w "Regionalizacji przyrodniczo-leśnej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych" [1990] leżą w V Śląskiej Krainie przyrodniczo-leśnej, w 5 Dzielnicy Równiny - Opolskie, w mezoregionie Lasów Lublinieckich.

Teren ma charakter nizinny, o słabo urozmaiconej rzeźbie. Maksymalne wyniesienie osiąga wysokość 253,9 m n.p.m. i położone jest na północny wschód od Zawadzkiego. Najniżej wyniesiony punkt osiąga 187,2 m n.p.m. i znajduje się w zachodniej części terenu. Tereny przylegające do Małej Panwi, przecinającej obszar nadleśnictwa z południowego wschodu w kierunku północno zachodnim, w stosunku do całej południowej części terenu stanowią wyraźne obniżenie.

Obszar gminy Zawadzkie, ze względu na znaczne zróżnicowanie siedlisk, obfituje w różnego typu zbiorowiska roślinne, a także w chronione i rzadkie gatunki roślin. Na terenie gminy  występuje około 400 gatunków chronionych, część z nich to gatunki objęte ochroną ścisłą bądź częściową oraz gatunki rzadkie w skali regionu, a nawet kraju. Niewątpliwym bogactwem gminy są lasy otaczające ludzkie osiedla. Stanowią one część Obszaru Chronionego Krajobrazu "Lasy Stobrawsko-Turawskie". Można przejechać rowerem całą okolicę od Turawy do Krupskiego Młyna specjalną trasą rowerową ,

W skład gminy  wchodzą takie leśnictwa jak: całe leśnictwo Świerkle i Żędowice, a częściowo: leśnictwo Rytwiny, Dębie, Mosty, Zarzecze i Kielcza.

Fotografował Paweł Żuchowski

Dolina Małej Panwi.