2007
klub-net Activa podpisał umowę międzynarodową
Uczniowski klub Activa działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Zawadzkiem podpisał umowę o współpracy z czeskim klubem Relaks z Ústí nad Labem i klubem z Otmuchowa “Wszystko Gra”. Umowa zaowocuje projektem międzynarodowym wspartym środkami finansowymi PFDiM. Planowanie i przygotowanie projektu odbyło się na 9. Seminarium Międzynarodowym z Złotnikach Lubańskich w dniach 6-11 listopada 2007. W warsztatach uczestniczyły kluby z Czech, Niemiec i Polski – razem ponad 60. klubowiczów. Z naszej strony na spotkaniu byli obecni Katarzyna Ginko, Aleksandra Małek i opiekun Zdzisław Żuchowski.
Projekt międzynarodowy to część zadań realizowanych w klubie przez kilkunastu uczniów. Tym bardziej należy podkreślić fakt, że to już trzecia umowa międzynarodowa od chwili powstania klubu w 2004 roku. Działalność klubu opiera się na wolontariacie. Organizujemy w szkole rozgrywki piłki siatkowej, wieczorki i dyskoteki, przygotowujemy imprezy środowiskowe typu mikołajki, spotkanie wigilijne czy też wieczory filmowe. Mamy własne pomieszczenie – klub w liceum, gdzie co tydzień spotykamy się po lekcjach. Udostępniamy nasze pomieszczenie wszystkim uczniom w czasie zajęć. Można tu odpocząć jak i spotkać się na przerwach. Projekt międzynarodowy jaki podpisaliśmy to realizacja zaplanowanych działań przez około 30 klubowiczów w czerwcu przyszłego roku. Umowa przewiduje wspólne przygotowanie zajęć dla uczestników spotkania w Złotym Stoku tak, by zarówno zwiedzić Dolny Śląsk jak i wypracować materiały ukazujące wspólne zainteresowania oraz kulturowe korzenie. Efektem naszych działań będzie film, zdjęcia, plakaty no i wspomnienia.
Seminarium międzynarodowe to nie tylko towarzyskie spotkanie. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zaprosiła nie tylko klubowiczów z trzech państw. Zajęcia prowadzili trenerzy z Polski, Czech i Niemiec. Program był przygotowany w taki sposób, by każdy uczestnik miał okazję zaprezentować swój klub i region w jak najciekawszy sposób. Zajęcia odbywały się od 9 rano do późnego wieczora z przerwą obiadową. Powstało kilkanaście stanowisk, gdzie plakaty, ulotki jak i sama informacja o działalności klubu miała zachęcić do współpracy. Warsztaty obejmowały gry i zabawy integracyjne, po których następowała praca w zespołach przygotowujących podpisanie umowy o współpracy. Klubowicze posługiwali się najczęściej językiem niemieckim i angielskim. Nie było żadnych kłopotów z porozumieniem, bo w razie konieczność pomagali tłumacze i opiekunowie. Najciekawsza jednak była praca nad przygotowaniem spotkania już samych klubowiczów - w przyszłym roku. Tu następowała praca nad projektem w zespołach cztero- i sześcioosobowych. Należało zaprojektować nie tylko cel i temat spotkania. Każdy zespół musiał szczegółowo zaplanować każdy dzień oraz efekty spotkania. Problemem był też budżet projektu. Okazało się, że wiele klubów będzie musiało szukać dofinansowania lub innych sposobów pozyskania dodatkowych środków. Oprócz pracy nad projektami udało nam się zwiedzić Jelenią Górę, zamek Czocha przez co jeszcze lepiej poznaliśmy się. Była dyskoteka i ognisko. Wymieniliśmy się adresami, a obecnie przygotowujemy szczegóły wymiany. Szczególnie cieszy nas fakt spotkania się z klubem z Otmuchowa „Wszystko Gra”, z którym już w zeszłym roku byliśmy na wycieczce w Beskidzie Żywieckim.
Podsumowując można powiedzieć, że dzięki opiece PFDiM jak i naszego Stowarzyszenia Na Rzesz Rozwoju Edukacji i Kultury w Powiecie Strzeleckim możemy rozplanować nasz budżet na 7000 zł, a na projekt międzynarodowy otrzymaliśmy do dyspozycji na trzy kluby 4500 euro. Liczymy, że nasze działania będą docenione i że uda się pomóc wielu uczniom spędzić czas wolny w sposób aktywny.
ACTIVA
07-11-07