Kultura i kultura fizyczna

Sport w Gminie Jemielnica funkcjonuje na bazie Ludowych Zespołów Sportowych, na czele których stoi Rada Gminna Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Terenem działania Rady Gminnej Zrzeszenia LZS jest obszar gminy. Rada opiera swoją działalność na aktywności ogółu swych członków oraz społecznej pracy swych działaczy. Zarząd Gminnej Rady Zrzeszenia LZS, kieruje bierzącą działalnością i pracą Ludowych Zespołów Sportowych.

W gminie funkcjonują 3 Ludowe Zespoły Sportowe w Jemielnicy, w Piotrówce i w Gąsiorowicach. Wiodącą dyscypliną sportową w

LZS-ach jest piłka nożna.

W rozgrywkach, na różnych szczeblach, uczestniczy 8 drużyn piłkarskich.

. LZS Jemielnica posiada 3 drużyny piłkarskie (seniorzy - klasa B, juniorzy II liga wojewódzka, trampkarze - liga trampkarzy).

. LZS Piotrówka posiada 3 drużyny piłkarskie (seniorzy - klasa B, juniorzy- klasa A, trampkarze - liga trampkarzy).

. LZS Gąsiorowice posiada 2 drużyny piłkarskie (seniorzy - klasa C, juniorzy - klasa B).

Przy LZS-ach w Jemielnicy i Piotrówce działają sekcje skata, uczestniczące w rozgrywkach ligi okręgowej, a przy LZS Jemielnica nowo założona sekcja siatkówki uczestnicząca w rozgrywkach ligi wojewódzkiej juniorów.

Baza sportowa jaką funkcjonują LZS-y, Szczególnie w Piotrówce i Jemielnicy jest bardzo dobra. Wszystkie sportowe zespoły opierają swoją działalność głównie na dotacjach budżety gminy.

 

Działalność kulturalna ukierunkowana jest na upowszechnianie amatorskiego ruchu artystycznego. Wiodącą rolę w tym zakresie pełni działający od 1986 roku przy Publicznej Szkole Podstawowej zespół FASCA.

Od samego początku jego opiekunem jest Pani Emilia Szpiech, nauczycielka miejscowej szkoły - zasłużony animator kultury w gminie. Członkami zespołu są dzieci, młodzież i dorośli. Zespół uczestniczy w wielu imprezach na terenie gminy, powiatu, województwa. Od lat bierze udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych HERODY w Lewinie Brzeskim. Główne trofeum tych przeglądów tzw. Berło Heroda trafiało w ręce zespołu siedmiokrotnie (w latach 1988, 1992, 1993, 1994, 1997, 1999 i 2004 ). Czterokrotnie zespołowi przypadło drugie miejsce, a dwukrotnie wyróżnienia.

W 1998 roku zespół brał również udział w XIV Międzynarodowym Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, kwalifikując się do Przeglądu Ogólnopolskiego w Tarnogrodzie. Duże zaangażowanie opiekunki zespołu Pani Emilii Szpiech zostało docenione na Krajowym Kongresie Kultury Wsi w Częstochowie, gdzie otrzymała odznakę honorową - ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY.

 

Młodzieżowa grupa folklorystyczna - ZUKUNFT przy DFK w Gąsiorowicach, została założona w 1991 roku. Zespół stawia sobie za cel popularyzację tańców i pieśni śląskich i niemieckich, popularnych na Śląsku. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Obecnie zespół zawiesił swoją działalność. Działa natomiast grupa teatralna założona przez Panią Grażynę Dembończyk.

 

Młodzieżowa Grupa Wokalno - Taneczna HOFFNUNG, działająca przy DFK w Jemielnicy, która została założona w 19989 roku, i którą kieryją Pani Bronisława Pandel - Grupa młodsza i Pani Rosemiare Urban - Grupa srarsza. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień zarówno w kraju jak i za granicą. W roku 1996 zespół reprezentował TSKN na Śl. Opolskim. W Przeglądzie Kultury i Obyczajów Mniejszości Narodowych zamieszkałych w Polsce, który odbył sięw podwarszawskim Ursusie.

 

Zespół tańca nowoczesnego PULS działa przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jemielnicy. Opiekunem zespołu jest Pani Mariola Pyka. Zespół rekrutuje się z uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum. W ramach zespołu wyodrębniono trzy grupy wiekowe. Zespół uczestniczy we wszystkich imprezach organizowanych na terenie gminy. Wielokrotnie został wyróżniony w organizowanych przeglądach zespołów tanecznych.

 

Upowszechnieniem czytelnictwa w Gminie Jemielnica zajmuje się Gminna Biblioteka Publiczna w Jemielnicy i jej dwie filie w Piotrówce i Barucie. Biblioteka posiada zarejestrowanych 994 czytelników, w tym: 544 w Jemielnicy, 317 w Piotrówce i 133 w Barucie.

Księgozbiór liczy 28525 woluminów. Poza upowszechnianiem czytelnictwa, Gminna Biblioteka Publiczna, zajmuje się również cyklicznymi imprezami kulturalnymi, organizując różnorodne konkursy, pogadanki, lekcje biblioteczne, wieczory bajek itp.

W 2000 roku założono w gminie Gminną Orkiestrę Dętą. Naboru do orkiestry dokonano w Publicznych szkołach Podstawowych w Jemielnicy i Piotrówce oraz w Publicznym Gimnazjum w Jemielnicy. Obecnie orkiestra liczy 35 osób. Staraniem Zarządu Gminy orkiestrę wyposarzono w potrzebne instrumenty, a w budżecie gminy na lata 2000-2002 zabezpieczono środki na pokrycie kosztów nauki w ognisku muzycznym w Strzelcach Opolskich i pokrycie kosztów autobusu, który dowoził młodzież na zajęcia oraz opiekuna orkiestry. W projekcie budżetu gminy na 2003 zaplanowane środki na opiekuna orkiestry i 5000 zł na zakupy.