Gmina Jemielnica

Początki Jemielnicy toną w mrokach dziejów. Bezspornym argumentem za istnieniem Jemielnicy, w okresie wczesnośredniowiecznym jest to, że została wymieniona w źródłach już w 1225 r. Analiza przekazań źródłowych pozwala stwierdzić, że wieś ta należy do najstarszych miejscowości w ziemi strzeleckiej. Stara, przynajmniej dwunastowieczna osada została ulokowana na prawie niemieckim przypuszczalnie na początku XIII w.

W 1282 r. książę Bolesław I sprowadził do Jemielnicy cystersów. On jest więc założycielem i fundatorem klasztoru jemielnickiego. Cystersi odegrali znaczącą rolę w rozwoju wsi. Nie tylko nieśli oni wiarę, ale rozwijali też kulturę wśród tutejszych mieszkańców. Obecnie Jemielnica liczy 3530 mieszkańców.

Nazwa miejscowości wywodzi się od jemioły. Najważniejszym zabytkiem w Jemielnicy jest kościół pocysterski. Łączy on w sobie styl gotycki z barokowym.
Bogate wyposażenie kościoła w 16 barokowych ołtarzy, cenne malowidła i rzeźby, rokokowe organy, stanowi najwyższe osiągnięcie śląskiej sztuki snycersko - rzeźbiarskiej okresu baroku.
Również cennym zabytkiem w Jemielnicy jest kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który pochodzi z XIV w. Obecnie pełni on funkcję kościoła cmentarnego. Znajduje się on niedaleko tego pierwszego. Utrzymany w surowym, wczesnogotyckim stylu.