Jemielnica - malownicza gmina z tradycją

Jemielnica jest ważnym ośrodkiem kulturowym jeśli nie w skali europejskiej, to napewno polskiej, ponieważ przebiega przez nią cysterski szlak turystyczny. Powstał on przed kilkoma laty z inicjatywy Rady Europy. Cystersi stworzyli sieć klasztorów, która obejmuje zach. Europę z Polską włącznie.

Gmina znajduje się w zach. części Wyżyny Śląskiej. Na terenie równinnym, wznoszącym się do ok. 220 m. n.p.m. Podłoże stanowią triasowe wapienie muszlowe, a w okolicach Małej Panwi piaski plejstoceńskie. Jest to gmina wiejska, zamieszkiwana przez 7900 mieszkańców. Zajmuje 113km kw., co stanowi ok. 1,2% ogólnej powierzchni województwa opolskiego. Wioski, które podlegają pod gminę to: Jemielnica, Piotrówka, Gąsiorowice, Barut, Centawa, Wierchlesie. Jej wielkim bogactwem są lasy, które stanowią aż 60,5% powierzchni gminy i zajmują 6600 ha. Północna część lasów wchodzi w granice Borów Stobrawsko-Turawskich. Ten największy kompleks leśny na Śląsku odznacza się bogatą fauną i florą, wśród której odnajdujemy wiele gatunków chronionych. Na terenie gminy są pomniki przyrody takie jak: dąb szypułkowy oraz sosna pospolita. Wśród chronionych gatunków zwierzęcych należy tu wymienić między innymi: krogulca, jastrzębia, pełzacza.
Pod Jemielnicą znajduje się największy w Europie zbiornik wód głębinowych, który rozciąga się od Opola do Zawadzkiego. Jako drugą ciekawostkę można uznać fakt, że w gminie, między Gąsiorowicami, a Centawą istnieje różnica 20 sekund w czasie słonecznym. Czyli Gąsiorowicach słońce wschodzi 20 sekund później niż w Centawie. Atrakcją gminy jest również duża liczba cieków wodnych, potoków, zespół stawów w Gąsiorowicach, rzeka Jemielnica no i oczywiście zabytkowe budowle sakralne, otoczone lasami.
Cysterscy zakonnicy stworzyli tu piękny kompleks zabudowań klasztornych na czele z kościołem. Prof. Chrzanowski pisał: ”W Jemielnicy cenniejsze niż formy architektoniczne i zdobnicze kościoła jest zachowanie się owego zgrupowania budynków, gdzie obok klasztoru występują również młyn, spichlerz i inne zabudowania gospodarcze, a wszystko to położone nad stawem i dawnym kanałem młyńskim z jego starymi kamiennymi mostkami tworzy malowniczą całość.” Pierwotnym centrum osady był podłużny, prostokątny plac, leżący obok stawu. Mieszkańcy zaganiali tam bydło na noc.

Warto jest przyjechać do Jemielnicy, bo jest to gmina, która ma wiele do zaoferowania, kryje w sobie różne tajemnice...