Spacerem przez Zawadzkie

Idąc od strony płn. - wsch. z Kolonowskiego, widzimy najpierw w miecie stadion, cmentarz i basen. W głębi za cmentarzem, zwanym też Hermańcem, znajdują się resztki przedwojennej strzelnicy. Posuwając się dalej ul.Opolską mijamy kolejno po prawej: Nowe Osiedle (kompleks bloków mieszkalnych z lat 60 - tych) i dawne bloki hutnicze. Po bokach w głębi znajdują się jedne z najstarszych częci miasta, bo pochodzące z 1855 r. zabudowania ulic Zielonej i Waryńskiego.Za skrzyżowaniem ulic Opolskiej i Lublinieckiej (przy tej ulicy stoi tzw. stary kociół z 1899 r.) mijamy plac dworcowy PKS i podchodzimy do bramy głównej huty"Andrzej". Na terenie zakładu spotkać możemy obiekty liczące ponad sto lat (np. komin hutniczy) i starą drogę - pozostałoć po pewnej dzielnicy Zawadzkiego zwanej Klachoczem (z 1836 r.). Na jej miejscu znajduje się dzi wydział Rurowni. Za przejazdem kolejowym wchodzimy na dawny Germaniaplatz a obecnie skrzyżowanie ulic Opolskiej, Wajdy i Dworcowej.

    

Tu wzrok przykuwa po lewej biurowiec huty i hala sportowa. W głębi ulicy ks. Wajdy za mostem na kanale leżyStare Zawadzkie (rok bud. 1880). Na skrzyżowaniu ul. Opolskiej i ul. Dworcowej stoi gmach Banku Zachodniego i poczty (w głębi dworzec kolejowy). Przez następne kilkaset metrów (dalej ul. Opolska) poruszamy się po dawnym Zawadzkiem, mijając szeregi domów mieszkalnych z których 9 znajdujących się po lewej przykuwa naszą uwagę regularnocią kształtów. To tzw. Dziewięć "chałp". Po ich minięciu widzimy plac targowy, Motel Przystań i wieżę cinień (z lewej) oraz park przed ratuszem (z prawej). Idziemy dalej. Wzdłuż ul. Opolskiej ciągną się domy mieszkalne. Na rogu ulic Opolskiej i Powstańców Śl. znajduje się stary blok mieszkalny, zwracający uwagę swoją kontrastową sylwetką w stosunku do zabudowy reszty miasta. Ludnoć do dzi nazywa go Blokhausem. Za skrzyżowaniem Opolskiej z ul. K.Miarki i Powst.Śl. znajduje się dawny plac targowy (do lutego 2002 r.).


Jest to miejsce po nieistniejącej już dzielnicy miasta zwanej Palestyną albo Żydownią (rok bud. 1888).Ufundował ją bogaty Żyd wrocławski Izrael Pinczower, stąd i nazwa.Z dawnego osiedla uchowały się jedynie domki przylegające do ul. Powstańców Śl. i stare drzewa owocowe rosnące na placu. W głębi tego obszaru widzimy bloki osiedla mieszkaniowego z roku 1985. Po prawej stronie, naprzeciw stacji benzynowej widać w głębi kociół p.w. Najwiętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1985 - 1992. Poruszamy się dalej wzdłuż ul. Opolskiej w kierunku Żędowic. Na skrzyżowaniu ul. Opolskiej, Paderewskiego i Szymanowskiego znajdujemy się w miejscu starej kolonii hutniczej zwanej Bemowskie z roku 1824.


Zabudowa sugeruje, że niektóre budynki faktycznie mogą pochodzić co najmniej z II poł. XIX w. Gdybymy skręcili w ulicę Padarewskiego i przekroczyli kanał hutniczy, znajdziemy się na obszarze jednej z najstarszych dzielnic Zawadzkiego - Świerkli z roku 1800. Po dawnej zabudowie pozostało tu kilka budynków mieszkalnych. Po minięciu Bemowskiego opuszczamy Zawadzkie i zbliżamy się do Żędowic.