Pierwsza pomoc w liceum

We współczesnym świecie powszechne powinno być posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie liceum uczą się zasad udzielania pomocy poszkodowanym na lekcjach przysposobienia obronnego. Oprócz tego grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Zawadzkiem uczestniczyła w kursie pierwszej pomocy.

Życie codzienne stwarza olbrzymią ilość niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrozić zdrowiu a nawet życiu człowieka. Zagrożenia mogą wystąpić w domu, w pracy, na wycieczce, w szkole czy na ulicy. Każdego dnia w naszym kraju ginie średnio wiele osób, wiele zostaje rannych. Im więcej osób zapoznanych będzie z zasadami udzielania pierwszej pomocy, tym większe szanse mają poszkodowani. Największe szanse mają ofiary wypadków, którym udzielono pomocy w pierwszych minutach po zdarzeniu.

Na każdym z nas spoczywa obowiązek udzielania pomocy poszkodowanym. Wynika to zarówno z etycznego, jak i prawnego punktu widzenia. Powinniśmy udzielić pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia życia. Każdego obywatela obowiązuje zapis artykułu 162 kodeksu karnego, który brzmi następująco:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu- podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

§ 2. Nie podlega karze, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu, albo w warunkach, w których możliwa jest natychmiastowa pomoc instytucji lub osoby bardziej do tego powołanej.

Do konfliktu z prawem nie doprowadzą ratownika czynności wykonane w dobrej wierze, zgodnie z obowiązującymi standardami i posiadaną wiedzą. Dlatego nasi uczniowie poświęcili swój wolny czas, aby poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie pomocy przedmedycznej. 16 godzinny kurs prowadził instruktor PCK z Opola. Zajęcia obejmowały takie zagadnienia jak: sytuacje zagrażające życiu; ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku; udzielanie pierwszej pomocy osobom nieprzytomnym; pierwsza pomoc w zatrzymaniu oddychania, krążenia; zakrztuszenia; czynności ciała człowieka; krwotok zewnętrzny i wewnętrzny; atak serca; oparzenia i odmrożenia; obrażenia kręgosłupa; urazy brzucha; urazy klatki piersiowej; PPŻ; złamania i zwichnięcia; ewakuacja; historia MCK i PCK.

Kurs zakończył się egzaminem, który pozytywnie zaliczyli wszyscy uczestnicy. 38 uczniów otrzymało certyfikaty pierwszej pomocy na warunkach Uni Europejskiej.

Anna Staś