Wincenty z Kielczy

Dnia 26.03.2004 r w naszej szkole odbył się wykład poprowadzony przez jednego ze studentów Uniwersytetu Opolskiego. Tematem wykładu było pochodzenie Wincentego ( urodzony ok. 1200 r - 2.01.? ), hagiografa i dziejopisarza średniowiecznego. Jest twórcą kilku pieśni na cześć świętego biskupa Stanisława, m.in. hymnu "Gaude, mater Polonia " ( "O ciesz się, Matko-Polsko). Zdania, co do jego przynależności terytorialnej są podzielone. Jedni twierdzą, że pochodził z Kielczy inni, że z Kielc. Autor wykładu próbował udowodnić, iż Wincenty wywodził się z Kielczy. Ale dlaczego ten spór powstał?

W 1853 r Gerard Labuda opublikował artykuł, w którym stwierdził,

że Wincenty nie pochodził z Kielc, lecz z Kielczy. Wincenty najpierw był kapelanem, później kanonikiem, jednak zdecydował się zostać dominikaninem. Pozostał nim

do końca swego życia.

W tym roku przypada 750 rocznica kanonizacji św. Stanisława. Z tego też powodu

jest organizowany festiwal. Informacja o nim po raz kolejny wywołała spór o pochodzenie Wincentego. Dlaczego? Wincenty jest autorem "Żywota" św. Stanisława

( był najbardziej kompetentną osobą, do napisania tej biografii).

"Żywot" powstał najprawdopodobniej w latach 1257-1261 na zamówienie władz kościelnych, już po kanonizacji św. Stanisława (8.08.1253 r). Punktem kulminacyjnym opowieści jest konflikt biskupa z królem Bolesławem Śmiałym, zakończony męczeńską śmiercią św. Stanisława. Utwór posiada budowę trójdzielną, zgodną

z konwencją gatunku: przedstawia kolejno życie świętego, jego męczeństwo

oraz dzieje relikwii i cudów przy jego grobie.

W swym dziele Wincenty wyraził ideę, która odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się polskiej świadomości państwowej. Utrata przez władców polskich królewskiej godności i polityczny upadek państwa były jego zdaniem konsekwencją zbrodni popełnionej przez króla Bolesława; podobnie jednak jak porąbane ciało świętego Stanisława zrosło się cudownie. Dzięki jego kanonizacji nastąpi ponowne zjednoczenie królestwa polskiego i odzyskanie jego dawnej świetności, której symbolem są przechowywane w katedrze wawelskiej królewskie insygnia.

Spór nadal trwa. Znaleziono bardzo mocny argument świadczący o tym,

że Wincenty był z Kielczy. Jest to mianowicie Nekrolog dominikanów, w którym pisze: "Wincentus de Kielcza". Dlatego dla społeczeństwa województwa opolskiego Wincenty zawsze będzie ich rodakiem.

Organizowany festiwal odbędzie się w miastach tegoż województwa. Rozpoczęcie

( 18.04.04 r ) i zakończenie ( 8.05.04 r ) nastąpi w Kielczy - małej wsi, z której nasz bohater pochodził. Patronat nad nim objął arcybiskup Alfons Nossol, prezydent miasta Opole, marszałek województwa oraz minister kultury i sztuki.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na festiwal do Kielczy!

Repertuar zapowiada się bardzo obiecująco!

Zuzanna Grabińska