Bullet Witamy na stronie naszej Szkoly! Bullet

Nasza szkola na Nasze-Klasa.pl
statystyka
Czytasz tekst: PARTNERZY W NAUCE wycieczka
PARTNERZY W NAUCE wycieczka
20/06/2012

„Partnerzy w Nauce”
- wycieczka pa Ziemi Nyskiej 30.05- 1.06. 2012


    Kolejna wycieczka młodzieży uczestniczącej w projekcie „Partnerzy w Nauce” po Ziemi Nyskiej. Grupa licealistów klas I i II wyruszyła poznawać południowe krańce Opolszczyzny. Plan wycieczki był bardzo ciekawy, zakwaterowanie w ośrodku domków kampingowych typu „Brda” w Pokrzywnej oferowało komfortowe warunki mieszkaniowe. W czasie wolnym młodzież rozegrała kilka meczy piłki siatkowej z licealistami- „Partnerami w Nauce” z Siemianowic Śląskich i Tychów.
    Zwiedzanie rozpoczęło się od bardzo ciekawego, nowocześnie prowadzonego Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Eksponowane są tam zachowane w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego, stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz bogate zbiory : latarni, kuchni, kuchenek, pieców, lamp oświetleniowych, lodówek, lutownic, żelazek- wszystko na gaz miejski. Muzeum posiada największą w Europie kolekcję gazomierzy – prawie 600 egzemplarzy.
    Kopalnia w Złotym Stoku zaintrygowała zwiedzających tajemniczymi korytarzami starej kopalni, pracownią alchemika, któremu w przygotowaniu tajemnych mikstur pomagała Ada. Dużym zainteresowaniem cieszyło się płukanie złota, i wybijanie monet. Wiele refleksji ale i śmiechu wzbudziły tabliczki BHP z czasów PRL-u.
    W Otmuchowie- jednym z najstarszych miasteczek śląskich położonym nad Nysą Kłodzką i Jeziorem Otmuchowskim podziwialiśmy barokowy kościół św. Mikołaja, położony na granitowym wzgórzu renesansowy zamek biskupi z dobrze zachowanymi fragmentami suchej fosy, obwarowań z wieżą obronną, bramą wjazdową, średniowieczną studnią i słynnymi „końskimi schodami”, które pozwalały biskupowi Karolowi Wazie wjeżdżać konno bezpośrednio na I piętro do komnat. Na rynku górował renesansowy ratusz ze stylową wieżą, ścianami zdobionymi sgraffitową dekoracją i tarczą słonecznego zegara zwanego zegarem Paracelsusa.
Nysa powitała nas deszczem. Nie przeszkadzało to w obejrzeniu rynku z bazyliką pod wezwaniem św. Jakuba i Agnieszki, późnogotyckiej dzwonnicy z wystawą dzieł dawnej sztuki złotniczej, Domu Starej Wagi, Pięknej Studni okrytej wspaniale kutą kratą. Spacer po Nysie zakończył wycieczkę. Pokazał, że warto wędrować po Opolszczyźnie, poznawać jej przyrodę, historię, zabytki kultury materialnej. Jeszcze tyle jest do obejrzenia, poznania, zaprezentowania przyjaciołom i znajomym z różnych zakątków Polski.

Zobacz galerię


WebMaster: Adam Kaczmarzyk
Opiekun strony prof. Zdzislaw Zuchowski
© Copyright Liceum Ogólnoksztalcace im. Mieszka I w Zawadzkiem