Bullet Witamy na stronie naszej Szkoly! Bullet

Nasza szkola na Nasze-Klasa.pl
statystyka
Czytasz tekst: XX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
XX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
28/05/2012W sobotę 28 kwietnia b.r. 5-osobowa drużyna naszej szkoły wzięła już po raz kolejny udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Mistrzostwa te odbyły się już po raz dwudziesty. Zespół tworzyły: Klaudia Knopik, Katarzyna Dziuba, Monika Klucznik (klasa 3b), Emilia Baranowska (klasa 3c) oraz Marta Bury (klasa 3d). Zawody organizowane są przez Zarząd Rejonowy PCK w Opolu.
Zawodniczki musiały wykazać się znajomością zagadnień z zakresu kursu podstawowego pierwszej pomocy, zagadnień dotyczących historii i działalności Czerwonego Krzyża oraz honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Miały do pokonania 4 stacje urazowe oraz tzw. stację „test”. Na stacjach urazowych udzielały pierwszej pomocy poszkodowanym z różnymi obrażeniami np.: nieprzytomnemu rowerzyście, który został potrącony przez samochód osobowy, uczestnikom ulicznej bójki z krwotokiem z nosa, podbitym okiem, poszkodowanemu z wbitym kawałkiem szkła w dłoni. Na jednej ze stacji musiały wykazać się umiejętnością wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jest to bardzo ważna umiejętność, która może uratować życie osobie, u której doszło do zatrzymania oddechu.
Na każdej ze stacji urazowych oceniana jest oczywiście umiejętność udzielania pierwszej pomocy, wsparcie psychiczne poszkodowanego, a także współpraca zespołu i koordynacja zadań.
Po kilkugodzinnych zmaganiach nadszedł czas na podsumowanie mistrzostw. Drużyna oczekiwała na wynik. Dziewczyny zdobyły IV miejsce, były jednak trochę rozczarowane ponieważ tylko 2 punkty dzieliły je od miejsca III. Bardzo chciały przywieźć puchar do szkoły. Najważniejsze jednak jest to, że zdobyły nowe doświadczenie i na pewno nie zawahają się, aby udzielić pierwszej pomocy komuś, kto będzie jej potrzebować.


WebMaster: Adam Kaczmarzyk
Opiekun strony prof. Zdzislaw Zuchowski
© Copyright Liceum Ogólnoksztalcace im. Mieszka I w Zawadzkiem