Bullet Witamy na stronie naszej Szkoly! Bullet

Nasza szkola na Nasze-Klasa.pl
statystyka
Czytasz tekst: Strzelczan album rodzinny
Strzelczan album rodzinny
21/01/2011


Drodzy Czytelnicy! Zapraszamy do wspólnego tworzenia „Strzelczan albumu rodzinnego” – zbioru zdjęć dokumentujących życie naszych pradziadków, dziadków, rodziców i nas samych. Starsi odchodzą, niestety, młodzi coraz rzadziej pamiętają, kto i z jakiej okazji został uwieczniony na pożółkłej dziś fotografii. W naszych domach jest ich wiele – ślubnych, komunijnych, portretowych, z dziećmi i  bez nich. Robionych przy większych i mniejszych uroczystościach, w domu, czasem w atelier fotograficznym, kiedy indziej – na wolnym  powietrzu. Są zdjęcia „pozowane” i robione „na gorąco”, pod wpływem chwili. Są uroczyste zdjęcia z zakładów pracy, ale też z festynów czy zabaw, z ulic, procesji i pielgrzymek, pochodów. 
Stworzenie „Strzelczan albumu rodzinnego” to szansa na ocalenie tych niezwykłych pamiątek naszej przeszłości i przekazanie ich naszym następcom.


Pamiętają Państwo wystawę zdjęć z dawnych dożynek w powiecie strzeleckim? Obejrzały ją podczas pierwszego „Święta Chleba” tysiące osób! Ale to, że udała się nadzwyczajnie, nie byłoby możliwe bez Państwa zaangażowania i udostępnienia własnych fotografii.
Na drugie „Święto Chleba”, jesienią tego roku, chcemy przygotować wystawę o innej tematyce – rodzinnej. To określenie jest na szczęście bardzo „pojemne”, dzięki czemu zebrane zdjęcia będzie można pokazać w jeszcze kilka mniejszych działach tematycznych.
Zacznijmy od najwdzięczniejszego – ślubu. Najwdzięczniejszego – bo ten moment to przecież Wielkie Oczekiwanie. Państwo młodzi uroczyści – w strojach „chłopskich” lub „pańskich”  rozpoczynają wspólne życie. Jak im się ułoży? O tym będzie można opowiadać po latach.
Wierzymy, że podzielą się Państwo z nami rodzinnymi historiami – nie tylko związanymi ze ślubami. Wszystkie skrzętnie zostaną spisane i będą stanowić jedną opowieść wraz z pokazywanymi zdjęciami.
Zaczynamy więc tworzyć wspólny album. Czasu jest sporo – mamy kilka miesięcy na skompletowanie zbioru! Szukamy zdjęć jak najstarszych – granicę stanowi rok 1960, czyli najmłodsze nie mogą liczyć mniej niż 50 lat.
Mamy dla Państwa jeszcze jedną ważną informację: właściciel najstarszego zdjęcia otrzyma nagrodę – aparat fotograficzny!

Wszystkie udostępnione redakcji zdjęcia zostaną zeskanowane i zwrócone właścicielom, których nazwiska przy publikacji zdjęć zostaną oczywiście podane.
Czekamy na Państwa odwiedziny lub listy w siedzibie Starostwa Powiatowego - przy ul. Jordanowskiej 2; 47-100 Strzelce Opolskie – pok. 310 (III p.); (z dopiskiem: Album);
adres e-mail: redakcja@powiatstrzelecki.pl
o kontakt telefoniczny prosimy pod numerem: 77 44 017 13

WebMaster: Adam Kaczmarzyk
Opiekun strony prof. Zdzislaw Zuchowski
© Copyright Liceum Ogólnoksztalcace im. Mieszka I w Zawadzkiem