Bullet Witamy na stronie naszej Szkoly! Bullet

Nasza szkola na Nasze-Klasa.pl
statystyka
Czytasz tekst: Ojczyzna byla, jest i bedzie
Ojczyzna byla, jest i bedzie
19/02/2009

swieto11 listopada jak co roku jest Świętem Odzyskania Niepodległości. Obecne pokolenie poznaje wartości na zasadzie poznawania hitorii, a starsi wiekiem uczą się tego świeta na nowo od kilkunastu lat. Można zaobserwować, że historia wpływa na nas w zupełnie inaczej niż przed 1990 rokiem. Czujemy, że wolność młodych ludzi to nie tylko prawo do głosowania w wolnych wyborach. Wolność to prawo do samostanowienia. Młodzi ludzie są nastawieni nie tylko żeby brać. Coraz częściej obserwujemy, że młodzi chcą dawać. Patriotyzm to również praca, praca nad sobą, nad otaczającym nas środowiskiem, praca na rzecz innych. Obserwujemy to w naszej szkole. Szkoda, że tylko kilka razy w roku przypominamy sobie właśnie o tym słowie - patriotyzm. To, że jesteśmy właśnie tu, uczymy się, pracujemy, jesteśmy z innymi i dla innych. 


 

11 listopada jak co roku jest Świętem Odzyskania Niepodległości. Obecne pokolenie poznaje wartości na zasadzie poznawania hitorii, a starsi wiekiem uczą się tego świeta na nowo od kilkunastu lat. Można zaobserwować, że historia wpływa na nas w zupełnie inaczej niż przed 1990 rokiem. Czujemy, że wolność młodych ludzi to nie tylko prawo do głosowania w wolnych wyborach. Wolność to prawo do samostanowienia. Młodzi ludzie są nastawieni nie tylko żeby brać. Coraz częściej obserwujemy, że młodzi chcą dawać. Patriotyzm to również praca, praca nad sobą, nad otaczającym nas środowiskiem, praca na rzecz innych. Obserwujemy to w naszej szkole. Szkoda, że tylko kilka razy w roku przypominamy sobie właśnie o tym słowie - patriotyzm. To, że jesteśmy właśnie tu, uczymy się, pracujemy, jesteśmy z innymi i dla innych. 

Patriotyzm to postawa obywatelska, w której możemy wyróżnić:

- przekazywanie z pokolenia na pokolenie wiedzy o najważniejszych faktach z przeszłości,

- pamięć o naszych przodkach,

- to duma z osiągnięć całych pokoleń Polaków.

 

 W naszym liceum kształtuje się patriotyzm młodzieży nie tylko poprzez pracę na lekcjach i poprzez naukę. Staramy się zaszczepić młodym ludziom wartości przez:

- wizyty w naszej Izbie Regionalnej i Izbie Tradycji Szkoły,

- kult flagi państwowej przez codzienne uroczyste wciąganie jej na maszt na dziedzińcu szkoły,

- przygotowywanie wystaw, gazetek, apeli, akademii z okazji ważnych rocznic,

- organizowanie zjazdów absolwentów naszej szkoły i promowanie ich osiągnięć,

- wycieczki do miejsc historycznych - np. do Krakowa w Dniu Odzyskania Niepodległości by uczestniczyć w radosnych obchodach - wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Rynku Głównym przy Sukiennicach,

- przez pracę w wolontariacie (klub ACTIVA),

- pamięć o zmarłych, 

- tradycję sztandaru szkoły,

- tabla absolwentów wszystkich roczników naszej szkoły.

Działań jest oczywiście więcej, lecz chcemy przypomnieć, że każdy z nas czuje w sercu, że jest Polakiem i nim pozostanie gdziekolwiek i kimkolwiek będzie w przyszłości. 

 

Parafrazując zdanie J.F. Kennedy'ego „Nie pytajcie, co może uczynić dla Was Ojczyzna. Pytajcie, co Wy możecie dla niej uczynić!”  

 

WebMaster: Adam Kaczmarzyk
Opiekun strony prof. Zdzislaw Zuchowski
© Copyright Liceum Ogólnoksztalcace im. Mieszka I w Zawadzkiem