Bullet Witamy na stronie naszej Szkoly! Bullet





Nasza szkola na Nasze-Klasa.pl
statystyka
Czytasz tekst: Uczenie...
Uczenie...
03/02/2008

SKUTECZNE SPOSOBY UCZENIA SIĘ

Niezbędne podczas uczenia się jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy!!!

Warunki dobrego miejsca pracy:
* przygotowanie wszystkich niezbędnych pomocy naukowych, aby w czasie nauki nie odrywać się
* miejsce to musi być dobrze oświetlone, przewietrzone i pozbawione wszelkich przedmiotów, które będą dekoncentrowały nas
* wyłączony komputer i komórka

Należy uczyć się kilku różnych przedmiotów, a nie całe popołudnie skupiać się tylko na jednym.


Oczywiście naturą mózgu jest to, że nie może on być skoncentrowanym nieustannie na jednej rzeczy.

Zwykle po kilkudziesięciu minutach fizycznie nie jesteś w stanie utrzymać wysokiego poziomu koncentracji. Tak dzieje się z mózgiem nawet największego kujona.


Wtedy robi się po prostu PRZERWĘ. Dajesz sobie 5 min (i nie więcej) luzu, idziesz zrobić coś ZUPEŁNIE INNEGO- kopnąć piłkę, zadzwonić do kumpla czy coś takiego (możesz w ramach relaksu szybciutko wejść na stronę: www.nauka.pl ...). Jeden warunek: przerwa należy ci się, jeżeli naprawdę przez kilkanaście minut się starałeś.
A po przerwie wracasz do nauki. Odświeżony mózg jest w stanie ponownie przyjmować nowe informacje.


STRATEGIE UCZENIA SIĘ

  • Jeśli np. chcemy zapamiętać ciąg niepowiązanych ze sobą logicznie wyrazów, np.: krokodyl, autobus, księżyc, łyżka, krawat, miłość książka, wariat to, możemy ułożyć z nich historyjkę: „Zakochany krokodyl-wariat w krawacie, z książką i łyżką jedzie autobusem na księżyc”
  • Podział dużego jednorodnego materiału na kilka logicznych podgrup, po nauczeniu się kolejnej części następuje powtórzenie tego, co było wcześniej
  • Stosowanie podczas nauki akronimów, czyli wyrazów utworzonych z pierwszych liter poszczególnych słów tworzących nazwę, którą chcemy zapamiętać (np.. PWN zamiast Państwowe Wydawnictwo Naukowe)
  • Metoda stworzona przez Simonidesa: służy ona do zapamiętywania obszernego materiału i polega na kojarzeniu partii informacji z miejscami, które dobrze znamy (umieszczanie faktów, wydarzeń, które chce się zapamiętać w odpowiednich miejscach np. w naszym domu, w drodze do szkoły)


  • Mind-mapy, czyli mapy umysłu . Do zrobienia mapy myśli potrzebna jest duża kartka papieru. W centralnym punkcie umieszczamy najważniejszy symbol lub słowo, główny temat naszej notatki. Oddalając się do centrum, umieszczamy wokół tego środka kolejne, coraz bardziej szczegółowe informacje.
  • Wypisywanie głównych haseł, po których przeczytaniu będzie można wywołać w pamięci określone fakty, inf.
  • podkreślanie najważniejszych informacji kolorowym mazakiem
  • Wieszanie na ścianach pokoju kartek z informacjami, które chce się zapamiętać
WebMaster: Adam Kaczmarzyk
Opiekun strony prof. Zdzislaw Zuchowski
© Copyright Liceum Ogólnoksztalcace im. Mieszka I w Zawadzkiem