Szkoła umożliwia podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym:
1. organizuje naukę języka mniejszości i naukę własnej historii i kultury w szkole, na pisemny wniosek rodziców (prawnych opiekunów) ucznia;
2. przyjmuje od rodziców wniosek przy zgłoszeniu ucznia do szkoły, albo w toku nauki w terminie do dnia 30 kwietnia. Wniosek dotyczy całego okresu nauki ucznia w szkole. Każdy wniosek złożony w powyższych terminach obowiązuje od początku następnego roku szkolnego (tj. od 1 września).
3. przechowuje wnioski w kancelarii i nikt poza nim oraz uprawnionymi podmiotami (np. kurator, organ prowadzący, NIK) nie ma do nich wglądu.
4. na podstawie złożonych wniosków organizuje oddziały składające się z następującej liczby uczniów:
1. w szkole podstawowej i gimnazjum na poziomie klasy - co najmniej 7 uczniów;
2. w szkole ponadgimnazjalnej na poziomie klasy - co najmniej 14 uczniów;
5. zapewnia kształcenie w języku mniejszości, dwujęzycznie lub z dodatkową nauką języka mniejszości (formę kształcenia rodzic powinien określić we wniosku) realizując odpowiednią liczbę godzin nauczania tego języka;
6. zapewnia naukę własnej historii i kultury;
7. przypomina rodzicom (prawnym opiekunom) uczniów należących do mniejszości narodowych o możliwości złożenia pisemnego wniosku (w terminie do 30 kwietnia) w sprawie nauczania języka mniejszości, historii i kultury kraju pochodzenia uczniów.
Pobierz wniosek